Obchodná akadémia Rožňava
Akademika Hronca 8,
048 01 Rožňava,
Slovensko
Integrating Creativity and Innovation into Teaching
Kurzu "Integrating Creativity and Innovation into Teaching" / "Integrácia kreativity a inovácií do vyučovania" organizovaný Europass Teacher Academy v dňoch 19. - 24. augusta 2024 vo francúzskom Nice sa vďaka Erasmus + zúčastnili aj naše dve učiteľky Ing. Zuzana Dvorčáková a Mgr. Kinga Fehérová.
Kurz prebiehal v International House Nice, Europass Center v Nice a účastníci okrem Slovenska pochádzali z BRD, Grécka a Bulharska. Facilitátorom bol skúsený lektor Andrei Ceban. Tématicky bol orientovaný na kreatívne myslenie a mapping, vizuálne zdroje vo vyučovaní, P2P network, rôzne možnosti hodnotenia, portfólio, on line nástroje, využívanie AI vo vyučovaní.
Kurz mäkkých zručností s programom Erasmus +
Vraví sa, že človek by mal využiť šancu, ktorú dostane, lebo niektoré príležitosti sa neopakujú. S kolegyňou Ing. Helenou Fraňovou sme neváhali ani chvíľu a rozhodli sme sa využiť ponúkanú šancu. V dňoch 19. - 23. augusta sme sa vďaka programu Erasmus + zúčastnili kurzu mäkkých zručností pod názvom Soft skills for strong teachers v španielskej Malage.
Genius loci
Malaga je perlou Andalúzie, má bohatú a dlhú históriu, ktorá siaha až do obdobia pred naším letopočtom. Nachádza sa na pobreží Costa del Sol a je rodiskom geniálneho P. Picassa. Počas nášho pobytu boli ulice plné tancujúcich ľudí a nezabudnuteľnej atmosféry, pretože sa práve konali oslavy Feria de Malaga.
Tvorivé úlohy a aktivity v exteriéri
Pri outdoorových aktivitách s kolegami z kurzu
Výhľad na mesto
MÄKKÉ ZRUČNOSTI
V súčasnom vzdelávaní sa čoraz viac kladie dôraz na mäkké zručnosti. Dôležité sú nielen teoretické vedomosti, ale žiaci by mali ovládať aj zručnosti, ktoré sú dôležité pre sociálnu interakciu, pre uplatnenie sa v osobnom živote i na trhu práce.
Aké zručnosti spadajú do kategórie mäkkých zručností? Ako ich môžeme so žiakmi precvičovať a zlepšovať? Prečo sú pre každého z nás dôležité? Čím sa líšia od tvrdých zručností? Na toto všetko sme hľadali odpoveď na našom kurze.
Mäkké zručnosti zahŕňajú rôzne druhy komunikácie, tímovú prácu, kreativitu, empatiu, flexibilitu, kritické myslenie, emocionálnu inteligenciu, časový manažment... Sú to zručnosti, ktoré nám pomôžu orientovať sa v rôznych situáciách. Často sa hodnotia subjektívne, sú ťažšie merateľné v porovnaní s tvrdými zručnosťami, ale sú kľúčové pre medziľudské vzťahy, sociálne väzby.
SOFT SKILLS FOR STRONG TEACHERS
Idevelop v španielskej Malage poskytuje rôzne druhy kurzov pre učiteľov. Jedným z nich je aj kurz mäkkých zručností, ktorý sme sa s kolegyňou rozhodli absolvovať. Kurz sme navštevovali spolu s učiteľmi z Portugalska, Poľska, Slovinska, Maďarska, Nemecka. Každý deň bol zameraný na inú oblasť mäkkých zručností. Po krátkom teoretickom úvode nasledovalo praktické precvičovanie zručností, tvorivé aktivity v tíme. Pod vedením našej lektorky Lidie Sánchez Fuentes sme pracovali najmä v skupinách a vo dvojiciach. Dôležitou súčasťou každého dňa bolo poskytovanie spätnej väzby rôznou formou. Okrem tvorivých aktivít na podporu mäkkých zručností sme si vyskúšali spoluprácu v medzinárodnom tíme.
Dozvedeli sme sa, aké dôležité je aktívne a empaticky počúvať druhých, ako rozvíjať komunikačné zručnosti. Ďalej sme sa venovali efektívnemu časovému manažmentu a vplyvu stresu na naše duševné zdravie. Dôležitou témou bola diskusia o vytváraní pozitívneho pracovného prostredia. Páčili sa nám skupinové aktivity, keď sme museli flexibilne a tvorivo pristupovať k úlohám a problémom.
Prínosom pre nás bola aj výmena skúseností s učiteľmi z iných krajín, diskutovali sme aj o aktuálnych problémoch vzdelávacieho systému, o umelej inteligencii, o používaní mobilných telefónov v školách.
Tvorba plánu hodiny s implementáciou mäkkých zručností
Mäkké zručnosti v jednotlivých fázach hodiny
Výzva našej kreativity
V medzinárodnom tíme
S koordinátorkou a lektorkou kurzu
S certifikátmi po úspešnom absolvovaní kurzu
Precvičovanie mäkkých zručností s našimi žiakmi
Mnohé aktivity a cvičenia boli pre nás inšpiráciou a využijeme ich na hodinách s našimi žiakmi.
Ďakujeme za príležitosť zúčastniť sa tejto mobility.
Mgr. A. Sappanošová
Job-shadowing
AKO SOM POZOROVALA PRI PRÁCI SVOJICH ČESKÝCH KOLEGOV
Pojem job-shadowing, teda "tieňovanie práce" je známy vďaka programu Erasmus + najmä v prostredí vzdelávania učiteľov. Ide o "pozorovanie" kolegu z inej hostiteľskej školy v zahraničí. Účelom je študovať a pozorovať každodenné pracovné činnosti. Cieľom je sledovať v inej organizácii ich pracovné prostredie, metódy a postupy a učiť sa, ako tieto nové skúsenosti a postupy uplatniť vo vlastnej pedagogickej praxi.
V termíne jarných prázdnin na Slovensku od 26. 02. 2024 - 01. 03. 2024 som sa zúčastnila takejto mobilitnej aktivity. Svoj pozorovací týždeň som strávila v Českej republike, kraj Vysočina, v krásnom mestečku Bystřice nad Pernštejnem. V meste plnom histórie a bohatej moravskej kultúry už viac ako 100 rokov vzdeláva a vychováva mladých ľudí Agro-technická stredná škola www.agts.cz , ktorá počas 5 dní bola mojou hostiteľkou školou. Škola ponúka maturitné študijné odbory, ale aj učebné odbory v oblasti poľnohospodárstva, cestovného ruchu a agropodnikania. Škola má približne 270 žiakov, 40 učiteľov, pracoviská odborného výcviku a praxe, domov mládeže (internát) a školskú jedáleň. Mojou hlavnou úlohou bolo viesť dialógy s vedením školy, pozorovať organizáciu vzdelávania a vyučovacieho procesu a kolegov učiteľov pri ich každodenných činnostiach. Mala som prideleného mentora, ktorým bol zástupca riaditeľa školy Mgr. Ivo Solař.
Vedenie školy: riaditeľ školy Mgr. Miroslav Novák (vpravo) a zástupca riaditeľa školy Mgr. Ivo Solař (vľavo) v priestoroch školy.
Zúčastnila som sa hospitácií na vyučovacích hodinách v predmetoch Služby cestovného ruchu, Dejiny kultúry, Obchodná korešpondencia, Fiktívna firma, Ekonomika, Marketing a finančné riadenie, Technológia služieb cestovného ruchu, Výpočtová technika. Počas vykonávania hospitácií som sa zamerala na obsah a pedagogické postupy, používané vzdelávacie a vyučovacie metódy a prístupy.
Vyskúšala som si , aké to je pozorovať kolegu pri vyučovaní.
Pri rozhovore s učiteľkou informatiky a práci s 3D tlačiarňou.
Testovanie žiakov cez e-learningový systém MOODLE
Práca na vyučovacej hodiny Ekonomiky, samostatná práca žiakov na riešení zadanej úlohy.
Veľmi zaujímavou časťou môjho job shadowing bola exkurzia po pracoviskách odborného výcviku a praxe. Pre maturitný odbor Management cestovného ruchu je v škole aktívna Cestovná agentúra AKSI (www.aksi.cz), ktorú vedie majiteľka Bc Šiborová a zároveň učiteľka odborných predmetov v oblasti cestovného ruchu. Žiaci si priamo v praxi vyskúšajú ponuku cestovných zájazdov, rezerváciu v systéme CeSYS, komunikáciu so zákazníkom a predaj služieb.
Pracovisko odbornej praxe pre žiakov študijného odboru Management cestovného ruchu - cestovná agentúra AKSI.
Práca na vyučovaní predmetu Fiktívna firma, žiaci mi predstavili svoje firmy a predmety podnikania.
Vyučovacia hodina OBK - nácvik písania na PC, 1. ročník
Navštívila som aj pracoviská odborného výcviku v učebnom odbore Mechanik opravár motorových vozidiel (Automechanik). Pri pozorovaní praktického vyučovacieho procesu mojim mentorom bol zástupca riaditeľa školy pre doplnkovú činnosť Ing. Tomáš Krejčí. Zároveň som sa oboznámila s fungovaním Domova mládeže a školskej jedálne.
Pracovisko odborného výcviku - mentor Ing. Tomáš Krejčí (zástupca riaditeľa školy pre doplnkovú činnosť)
Pracoviská odbornej praxe: na fotografii je auto, ktoré si sami zostrojili žiaci na praktickom vyučovaní, starajú sa o toto autíčko. Žiak, ktorý už má vodičský preukaz si ho môže požičať na letné prázdniny.
Žiaci a učitelia majú možnosť využívania multifunkčného zariadenia - kopírovanie a skenovanie dokumentov na vyučovanie - každý žiak a učiteľ má svoje prístupové heslo a elektronický čip (s kreditom). Elektronická informačná tabuľa, ktorá obsahuje základné informácie o rozvrhu, zastupovaní, stravovaní, aktuality na web stránke školy a pod.
A k čomu som dospela? Považujem túto aktivitu za prínos v mojej pedagogickej praxi. Výhodou pre mňa bolo, že český jazyk ovládam na komunikačnej úrovni (hoci som celý čas používala môj rodný jazyk a slovenčinu majú v tomto kraji veľmi radi). Utvrdila som sa v názore, že medzi našimi krajinami nie je veľký rozdiel vo vzdelávacom systéme. Veľmi dôležité pre úspešný priebeh výučby je atmosféra na vyučovacej hodine - príjemná, priateľská a zároveň aj pracovná. Pozitívne naladený učiteľ, vhodná metóda a správne didaktické pomôcky dokážu s akejkoľvek témy urobiť skvelý zážitok nielen pre žiaka, ale aj pre učiteľa. V dnešnej dobe nevyhnutnými didaktickými pomôckami na vyučovaní by mal byť prístup na internet, mobilný telefón a vhodné edukačné aplikácie.
Okrem školy a vyučovania som nových príjemných ľudí, prešla som si okolie mesta Bystřice nad Pernštejnem - hrad Pernštejn, vodnú nádrž Vír, rímskokatolícky kostol sv. Michaela na Vítochově, Mestské múzeum a atrakcie tohto krásneho mesta v kraji Vysočina.
Ďakujem za príležitosť vyskúšať si job - shadowing v Českej republike a získať nové skúsenosti pre moju pedagogickú prax a sa poznávanie nových miest.
Ing. Ivana Fafráková
Prezentácia JOB - SHADOWING na OA Rožňava